Портников чи Портніков? Мовознавиця пояснила, як правильно передавати українською російські прізвища.


Як правильно передавати російські прізвища українською мовою: відома мовознавиця дала поради
Мовознавиця Ольга Васильєва пояснила, що відповідно до чинного правопису, російську літеру "и" у суфіксах -ик-, -ич-, -иц-, -ищ- слід передавати літерою "и", як у прикладах: Бєликов, Голик, Котельников, Гнідич, Солженицин тощо. Вона наголосила на необхідності максимальної українізації прізвищ. Навіть власне прізвище вона згадала в контексті адаптації до українського правопису.
«Мій чоловік колись був Васільєв, але виправив помилку в паспорті. Хтось може запитати, чому ж він не виправив решту літер (наприклад, на Василів). Бо прізвище російське і нікуди від цього не втечеш, але його можна адаптувати. Навіть Медведєва ми записали з однією пом'якшеною літерою, а не трьома (Мєдвєдєв). До речі, приклад «Медведєв» є у правописі», — пояснила Ольга Васильєва.
Також вона зазначила, що з жіночого імені "Олександра" у українській мові утворюються форми "Саня", "Санда", "Леся", а від чоловічого імені є "Санько", "Сашко", "Шурко", "Лесь". Філологиня також роз'яснила, чи є у слові "груди" форма однини та яке слово вживати на позначення однієї із грудей.
У своїй рубриці "Мовне питання" Ольга Васильєва дає корисні рекомендації щодо українізації російських прізвищ та роз'яснює складні мовні випадки для читачів.
Читайте також
- Швидко опанував управління дронами та був ефективним оператором. Згадаймо Ростислава Босого
- В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 11 травня
- Пакистан звинуватив Індію у порушенні перемир'я
- Чмут пояснив, чому в армії не буде демобілізації
- Індія заявила про порушення перемир'я Пакистаном
- Сторічна жителька Тернопільщини здивувала секретом довголіття